Nowe horyzonty rehabilitacji osób niewidomych i tracących wzrok
Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski informuje, iż realizuje projekt współfinansowany ze środków państwowego funduszu celowego – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w okresie od 01.04.2022 r. do 31.03.2025 r. pn. ,,Nowe horyzonty rehabilitacji osób niewidomych i tracących wzrok’’ w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – konkurs nr 1/2021 pn. ,,Sięgamy po sukces’’. Kierunek pomocy: Zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych.
Głównym celem projektu jest zwiększenie samodzielności wśród osób niewidomych i słabowidzących, poprzez specjalistyczne wsparcie rehabilitacyjne oraz poradnictwo społeczno-prawne i udzielanie informacji nt. uprawnień, usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznych, dostępnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W ramach projektu prowadzimy następujące działania:
- rehabilitacja podstawowa, społeczna i zawodowa,
- rehabilitacja wzroku dla osób słabowidzących (zajęcia usprawniające widzenie),
- zajęcia tyfloinformatyczne z zastosowaniem komputerów i urządzeń informatycznych,
- zajęcia psychoedukacyjne,
- tyfloedukacja prozdrowotna dla niewidomych i słabowidzących diabetyków,
- tyflorehabilitacja indywidualna w miejscu zamieszkania beneficjenta (orientacja przestrzenna i nauka poruszania się z białą laską, samoobsługa i czynności dnia codziennego metodami bezwzrokowymi), nauka pisma punktowego Braille'a,
- poradnictwo społeczno- prawne i udzielanie informacji nt. dostępnych usług, sprzętu, pomocy technicznych dla osób z niepełnosprawnością wzroku,
- poradnictwo specjalistyczne- porady prawne, psychologiczne, dobór pomocy optycznych, profilaktyka ochrony wzroku, mnemotechniki itp.,
- zajęcia z języka angielskiego,
- elementy kinezyterapii związane z rehabilitacją zdrowotną poprawiającą komfort funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku.
Umiejętności zdobyte w procesie kompleksowej tyflorehabilitacji przyczynią się do znacznego zwiększenia samodzielności, poprawy komfortu życia wśród osób niewidomych i słabowidzących oraz ich otoczenia.
O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń oraz stopień niepełnosprawności. Nabór beneficjentów odbywa się przez cały okres realizacji projektu tj. od 01.04.2022r. do 31.03.2025r. Więcej informacji w załączonym regulaminie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie wszystkie osoby, które posiadają ważne orzeczenie z tytułu niepełnosprawności wzroku w stopniu znacznym, umiarkowanym (lub równoważnym).
Kwota dofinansowania - 539 535,24 zł
Całkowita wartość projektu - 545 295,24 zł.